U organizaciji Fonda i Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), u Zagrebu je od 7. do 11. travnja 2025. godine održana međunarodna radionica pod nazivom „Regional Workshop on Development of Radioactive Waste Acceptance Criteria“, pod stručnim vodstvom Felicie Dragolici i Willieja Meyera iz IAEA-e.
Kriterije prihvatljivosti radioaktivnog otpada (WAC) sačinjavaju kvantitativna (uglavnom tehnička) i kvalitativna (uglavnom administrativna) ograničenja propisana od strane regulatornog tijela ili ograničenja određena od strane operatera, a odobrena od strane regulatornog tijela, koja moraju biti ispunjena da bi se paketi RAO-a mogli primiti na skladištenje (ili odlaganje).
WAC kriteriji trebaju odrediti radiološka, mehanička, fizikalna, kemijska i biološka svojstva paketa s radioaktivnim otpadom. Poštivanje WAC kriterija neophodno je za sigurno rukovanje i skladištenje RAO-a tijekom normalnog rada, za sigurnost tijekom mogućih nesreća i za dugoročnu sigurnost odlaganja RAO-a. IAEA naglašava važnost međusobne povezanosti postupaka zbrinjavanja i da se pri razvoju WAC kriterija za skladištenje moraju uzeti u obzir relevantna ograničenja i budući zahtjevi za odlaganje.
Direktor Fonda, Josip Lebegner otvorio je radionicu uvodnim govorom, te predstavljanjem Fonda sudionicima.

Voditeljica odjela za strateške programe u Fondu, Andrea Rapić predstavila je projekt uspostave Centra za zbrinjavanje RAO i razvoj WAC kriterija za skladištenje institucionalnog radioaktivnog otpada (IRAO-a), nisko i srednje radioaktivnog otpada (NSRAO-a) i odlaganje NSRAO-a.

Drugog dana radionice organiziran je posjet lokaciji Centra za zbrinjavanje RAO na Čerkezovcu te Info centru o radioaktivnom otpadu u Dvoru.
Na lokaciji Centra obišli smo poluukopane objekte koji će se rekonstruirati za potrebe skladištenja IRAO-a, mjerne postaje, ISO transportni kontejner koji će se koristiti za spremanje iskorištenih izvora, a na kraju smo obišli lokaciju buduće upravne zgrade i dugoročnog skladišta nisko i srednje radioaktivnog otpada iz NE Krško.
Na radionici su sudjelovali pozvani stručnjaci koji su prezentirali prakse i trendove u razvoju, provedbi i primjeni kriterija prihvatljivosti otpada, dok su ostali sudionici radionice predstavili svoje nacionalne kriterije prihvatljivosti otpada i izazove s ciljem razmjene iskustava i najboljih praksi. U praktičnom dijelu radionice sudionici su bili podijeljeni u grupe te im je zadatak bio procijeniti cjelovitost dostavljenih informacija koje će se koristiti za izradu kriterija prihvatljivosti otpada za skladištenje institucionalnog radioaktivnog otpada te analizirati uvjete za transport radioaktivnog otpada.

Na radionici je sudjelovalo 30 sudionika iz 19 zemalja.
Posebnu zahvalu upućujemo IAEA-i, kao i svim sudionicima na sudjelovanju i razmjeni svojih iskustva.